07136240541 - 09193440065

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

adminrazaviadminrazavi
299 بازدید
راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

 

چنانچه قبلاً هرگز دوچرخه سواری نکرده اید، آماده شوید تا بیشترین لذت را از دوچرخه سواری تجربه کنید. دوچرخه سواری در کوهستان یک چالش محسوب می شود، اما با درک مناسبی از اصول اولیه دوچرخه سواری، می توانید با اطمینان کامل در مسیرهای کوهستانی و سنگلاخی دوچرخه سواری کنید. با یک دوچرخه کوهستان، قادر خواهید بود در کمترین زمان ممکن، مسیرهای پر پیچ و خم و سنگلاخی را طی کنید، بر سربالایی ها  کوه ها غلبه نماید و سرازیری ها را درنوردید.

با وجود این اوصاف، اما باید خاطر نشان کرد که دوچرخه های کوهستان صرفا برای سواری در مسیرهای سنگلاخی و‌ جاده های پرپیچ‌ و‌ خم طراحی نشده اند، دوچرخه های کوهستان اغلب برای سواری در جاده و خیابان های شهری نیز بسیار مناسب هستند.‌

دوچرخه‌ سواری کوهستان در چهار دهه گذشته تکامل بسیار زیادی یافته است و معاقب آن چندین زیرمجموعه از دوچرخه‌های کوهستان طراحی و تولید شده اند. به همین دلیل است که درک تفاوت های ظریف (و گاهی نه چندان ظریف) انواع دوچرخه های کوهستان برای اطمینان از تصمیم یک خرید آگاهانه بسیار اهمیت دارد.

فروشگاه کیانو‌کالا با سالها تجربه در واردات دوچرخه های با کیفیت، توصیه ها و نکات ضروری انتخاب بهترین دوچرخه کوهستان را برای شما عزیزان شرح خواهد داد. اما قبل از آن  اجازه دهید با بررسی انواع مختلف دوچرخه کوهستان و اینکه کدام یک برای شما مناسب تر است، مطالب خود را آغاز کنیم.

خریدی سریع تر با لینک های زیر :

خرید دوچرخه بزرگسال

خرید دوچرخه کودک

خرید دوچرخه کورسی

دوچرخه کوهستان چیست؟

دوچرخه های کوهستان یا MTB، سخت و همه کاره هستند.اغلب این نوع دوچرخه ها برای  سواری در خارج از جاده و در محیط های چالش برانگیز طراحی شده اند. دوچرخه های کوهستان در مقایسه با دوچرخه های جاده ای که برای حداکثر سرعت و کارایی روی سطوح هموار یا آسفالت شده طراحی شده اند، وسایل نقلیه ای اختصاصی هستند که برای مسیرهای کوهستانی، جاده های آتش نشانی و سایر انواع جاده های آسفالت نشده ساخته شده اند. ویژگی های کلیدی دوچرخه های کوهستان عبارتند از:

 • دوچرخه های کوهستانی اغلب برای پیمودن سطوح های چالش برانگیز طراحی و ساخته شده اند.
 • دوچرخه های کوهستان معمولاً دارای یک سیستم تعلیق جلو و یا عقب هستند تا بتوانند ضربه ها و لرزش ها را تحمل کنند.
 • اغلب آنها دارای لاستیک های عاج دار بزرگی هستند.
 • چرخ های آنها اغلب بادوام هستند.
 • این نوع دوچرخه ها از ترمزهای قدرتمندی برخوردارند.
 • دوچرخه های کوهستان دارای دنده های پایین تری هستند که به راکبان خود هنگام بالا رفتن از مسیرهای شیب دار کمک بسیاری می کنند.
 • فرمان های دوچرخه‌های کوهستان اغلب صاف و عمودی هستند.
 • این دوچرخه ها از بدنه سنگین و رینگ های قوی برخوردارند.
 • دوچرخه ها کوهستان دارای حرکت تعلیق تا ۲۰۰ میلی متر هستند.
خرید دوچرخه کوهستان
خرید دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان مناسب چه مسیرها و چه  افرادی است؟

دوچرخه های کوهستان در درجه اول برای مسیرهای باریک، سنگلاخی و آفرود طراحی شده اند. این قبیل دوچرخه ها، وسیله ای بسیار مناسب برای کاوش در محیط های محلی هستند. افرادی که به دنبال مسیرهای‌ بین جاده ای و خاکی هستند، ممکن است دوچرخه‌های سیکلوکراس یا سنگ‌ریزه را ترجیح دهند. با این انتخاب می‌توانند در سطوح های مختلف نیز از دوچرخه خود استفاده کنند.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

 

ویژگی های دوچرخه کوهستان

نوع تعلیق و قطر چرخ ها دو ویژگی بسیار مهم  هستند که در تعیین نوع مسیری که دوچرخه قادر به پیمودن آن است، نقش بسیار مهمی دارند. همچنین باید مواردی مانند جنس فریم، تعداد دنده ها و نوع ترمز را در هنگام انتخاب دوچرخه خود در نظر بگیرید.

 

انواع سیستم تعلیق دوچرخه‌های کوهستان

سخت و محکم: این نوع دوچرخه ها رایج‌ترین نوع دوچرخه کوهستان نیستند، دوچرخه‌های کوهستانی «سخت» هیچ سیستم تعلیقی ندارند. نگهداری از آن‌ها بسیار آسان است و معمولاً ارزان‌تر از انواع دیگر هستند. اما بیشتر دوچرخه‌ سواران، دوچرخه‌های دارای سیستم تعلیق را برای راحتی بیشتر ترجیح می‌دهند. اغلب این نوع دوچرخه ها، تایرهای سخت و محکمی دارند، زیرا با وجود لاستیک‌های پهن و فشار کم لاستیک، تمام گیرایی لازم برای جذب ضربه‌های مسیر را فراهم می‌کنند.

دم سخت: این قبیل دوچرخه‌ها، یک دوشاخه تعلیق در جلو دارند که به جذب ضربه روی چرخ جلو کمک می کند، اما قسمت عقب این قبیل دوچرخه ها، فاقد سیستم تعلیق است. دوچرخه های دم‌ سخت معمولاً در مقایسه با دوچرخه‌های تعلیق کامل، ارزان‌تر هستند و قطعات متحرک کمتری دارند (که اغلب به نگهداری کمتری نیاز دارند)

دوچرخه سواران کراس کانتری، معمولاً به سمت دوچرخه های دم‌ سخت کوهستان جذب می‌شوند، زیرا این دوچرخه‌ها امکان انتقال مستقیم قدرت بین حرکت پدال و لاستیک عقب را فراهم می‌کنند.

سیستم تعلیق کامل: تنوع بسیاری در دوچرخه‌های با سیستم تعلیق کامل وجود دارد، اما ایده کلی این قبیل دوچرخه‌ها، این است که دوشاخه جلو و شوک عقب، قادر باشند ضربه‌های مسیر را جذب کنند. وجود سیستم تعلیق کامل در این نوع دوچرخه ها، به شدت، ضربه را روی سوارکاران کاهش می دهد. همچنین از طریق افزایش کشش، باعث می شوند که سواری راحت تر و لذت بخش تر شود.

یک دوچرخه با سیستم تعلیق کامل می‌تواند بسیاری از دست‌اندازها و ناهمواری های مسیر را به راحتی پشت سر بگذارد. دوچرخه های کوهستانی با سیستم تعلیق کامل، اغلب از این قابلیت برخوردارند که بتوانند سیستم تعلیق عقب را قفل کنند. زیرا این عملکرد باعث می شود انتقال قدرت بهتر صورت گیرد و‌ کارایی دوچرخه افزایش پیدا کند.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

کیانوکالا
کیانوکالا

جنس فریم دوچرخه کوهستان

جنس فریم بر وزن، استحکام، طول عمر، کیفیت و قیمت دوچرخه تاثیر می گذارد.

آلیاژ آلومینیوم، رایج‌ترین ماده مورد استفاده برای فریم های دوچرخه کوهستان است. برخی از مدل‌های گران‌تر دارای قاب‌های آلومینیومی سبک‌تری هستند.

سایر مواد قاب شامل فولاد، تیتانیوم و فیبر کربن هستند. فولاد سخت، ارزان است و یک سواری نرم و راحت را به راکب خود ارائه می‌دهد. اما برای دوچرخه کوهستان نسبتا سنگین است. تیتانیوم سبک و قوی است اما برای کلیه دوچرخه‌های کوهستانی به استثنای آن دسته از دوچرخه هایی که گران‌قیمت هستند، بسیار پرهزینه محسوب می شوند. فیبر کربن به دلیل استحکام و وزن کم در دوچرخه‌های کراس کانتری، دوچرخه‌های تایر چربی، و دوچرخه‌های تریل و تمام کوهستانی بسیار رایج است، اما نسبتاً از قیمت های بالاتر برخوردارند.

 

تناسب دوچرخه کوهستان

دوچرخه ای که به خوبی با قد، انعطاف پذیری و سبک سواری شما متناسب باشد، دوچرخه ای است که آن را دوست خواهید داشت. یک دوچرخه مناسب می تواند هندلینگ و اعتماد به نفس شما را در مسیر بهبود بخشد و به شما کمک کند سواری های حرفه ای و چالش برانگیزتری داشته باشید.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان چگونه از نظر سایز طبقه بندی می‌شوند:

دوچرخه‌های کوهستانی در اندازه‌های استاندارد (S، M، L) هستند و معمولاً این اندازه ها در برندهای مختلف، مشابه هستند. اندازه ها به طور کلی با قد افراد مطابقت دارند. بسیاری از تولیدکنندگان دوچرخه، نمودارهای سایز بندی شده ای را ارائه می دهند که محدوده ارتفاعی را برای هر سایز دوچرخه نشان می دهد.

بهتر است قبل از خرید، چند دوچرخه را امتحان کنید و از طریق سوار شدن به آنها سایز مناسب خود را پیدا کنید.‌  با کمک یک متخصص فروش، باید بتوانید انتخاب خود را به دو یا سه دوچرخه محدود کنید. دوچرخه ها، اگرچه ممکن است قیمت ها و اجزای مشابهی داشته باشند، اما سواری هر کدام متفاوت خواهد بود. هر کدام از دوچرخه ها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی سطوح مختلف، از جمله بالا رفتن از یک تپه کوتاه، امتحان کنید. در بیشتر موارد، یک دوچرخه صرفا به شما احساس بهتری نسبت به دوچرخه های دیگر می دهد.

 

سایز چرخ های دوچرخه های کوهستان

۲۶ اینچی: در گذشته‌ای نه چندان دور، کلیه دوچرخه‌های کوهستان بزرگسال دارای چرخ‌های ۲۶ اینچی بودند. با وجود اینکه این سایز چرخ، هنوز هم یک سایز چرخ متداول است، اما هنگامی که وارد یک فروشگاه دوچرخه می شوید و در مورد دوچرخه های کوهستان پرس و جو می کنید، احتمالاً از شما پرسیده می شود: “۲۶ اینچ، ۲۷.۵اینچ یا ۲۹ اینچ؟”

۲۷.۵ اینچی: این‌چرخ‌ها حد وسطی بین چرخ‌های استاندارد ۲۶ اینچی و ۲۹ اینچی هستند.‌ چرخ های ۲۷.۵ اینچی راحت‌تر از چرخ های ۲۶ اینچی روی سطوح حرکت می کنند، اما مانورپذیرتر از چرخ های ۲۹ اینچی هستند. این نوع چرخ ها را می‌توان در هر دو دستگاه تعلیق کامل و دم سخت یافت.

۲۹ اینچی: دوچرخه‌هایی که چرخ‌های ۲۹ اینچی دارند، کمی کندتر هستند. اما هنگامی که با این نوع دوچرخه شروع به سواری کنید، خواهید دید که کارایی بهتری نسبت به دوچرخه هایی دارند که دارای چرخ ۲۶ اینچی هستند. آنها برای سواری های طولانی تر، کارآمدترند زیرا این نوع چرخ ها موانع را به راحتی پشت سر می گذارند.

۲۴ اینچی: این دوچرخه‌های کوهستانی ویژه کودکان طراحی شده اند. چرخ‌های ۲۴ اینچی برای کودکان که پاهای کوتاه تری دارند، بسیار مناسب هستند. اغلب این نوع دوچرخه ها، نسخه های ارزان تر دوچرخه های بزرگسالان با اجزای ساده تر هستند. به طور کلی، این دوچرخه های کوهستان برای کودکان ۱۰ تا ۱۳ ساله مناسب هستند.

خرید دوچرخه کوهستان در کیانوکالا
خرید دوچرخه کوهستان در کیانوکالا

مواردی که هنگام خرید دوچرخه لازم است به آنها توجه کنید:

 

انتخاب سایز مناسب دوچرخه

اندازه دوچرخه صحیح می‌تواند از مشکلات جسمی جلوگیری کند. خرید دوچرخه با سایز نامناسب همواره مشکلات جسمانی را برای افراد در پی خواهد داشت. مشکلات جسمانی ناشی از انتخاب نامناسب دوچرخه ممکن است باعث گردن درد، کمردرد و سایر آسیب های فیزیکی دیگر شود. مشکلات غیرجسمانی انتخاب نامناسب دوچرخه ممکن است منجر به از دست دادن تعادل، سرعت کم و زمین خوردن های مکرر شود.

به همین دلیل، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید دوچرخه با سایز مناسب خود باید هر یک از اجزای دوچرخه را در نظر بگیرید. این اجزا عبارتند از:

 • اندازه قاب
 • زین دوچرخه
 • موقعیت پدال‌ها
 • ارتفاع فرمان

دیگر مقالات کیانوکالا

راهنمای خرید دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه بزرگسال

راهنمای خرید دوچرخه کودک

خرید دوچرخه ۳میلیونی

خرید دوچرخه ۵ میلیون تومانی

خرید دوچرخه زیر ۱۰ میلیون تومان

راهنمای خرید دوچرخه ساحلی

بهترین دوچرخه موجود در بازار

ارزان ترین دوچرخه های موجود در بازار

تعیین سیستم ترمز مناسب

دوچرخه‌هایی که ترمزهای آنها بسیار کند عمل می‌کند مستعد تصادفات و صدمات جدی هستند. بنابراین لازم است ترمزهای خود را همیشه دقیق و کارآمد نگه دارید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. خوشبختانه، اغلب دوچرخه های موجود در بازار، مجهز به انواع مختلفی از ترمزها هستند که در بین دوچرخه سواران حرفه‌ای و مبتدیان محبوبیت بسیاری دارند. از جمله بهترین ترمزها، ترمزهای دیسکی هستند. ترمزهای دیسکی برای کلیه شرایط آب و هوایی مناسب هستند. این نوع ترمزها انواع مختلفی نظیر ترمز دیسکی کابلی و ترمز دیسکی هیدرولیک دارند. اغلب دوچرخه‌ها از ترمزهای دیسکی کابلی برخوردارند زیرا دنده‌ها باعث پدید آمدن ضربات قدرتمندی می‌شوند. از طرف دیگر، ترمزهای دیسکی هیدرولیک دقت بیشتری برای کنترل دارند. اما این نوع ترمزها در مقایسه با  ترمزهای دیسکی کابلی به نگهداری بیشتری نیاز دارند.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

انتخاب دنده مناسب برای دوچرخه

دوچرخه‌های کوهستان استاندارد، دنده‌های بسیار متنوعی دارند. برخی از دوچرخه‌ها دارای عملکرد تک دنده هستند، در حالی که برخی از آنها دارای ۳۰ دنده یا شاید بیشتر نیز می باشند. با تکیه بر حلقه های زنجیر، چرخ دنده ها، میل لنگ و تعداد دندانه های روی چرخ دنده ها، سیستم چرخ دنده دوچرخه می تواند دقیق تر و پیچیده تر شود.

هنگام در نظر گرفتن سیستم دنده مناسب برای دوچرخه خود، دو عامل مهم وجود دارد که باید از آنها مطمئن شوید. دوچرخه‌های با دنده‌های بیشتر در حفظ سرعت به هنگام سواری راحت‌تر و کارآمدتر عمل خواهند کرد، مگر اینکه دوچرخه‌سوار بسیار ماهری باشید. بنابراین تعداد دنده‌هایی که انتخاب می‌کنید به میزان قدرت شما و نوع زمینی که در آن دوچرخه سواری می‌کنید، بستگی دارد.

 

اندازه مناسب چرخ‌های دوچرخه

آگاهی از سایز چرخ های دوچرخه، یک عامل تعیین‌کننده اصلی برای انتخاب دوچرخه ایده‌آل شما خواهد بود. اگر در خرید دوچرخه تازه وارد هستید، کسب اطلاعات لازم برای خرید دوچرخه مناسب ضروری است.

اندازه چرخ های مناسب دوچرخه‌های بزرگسال c۷۰۰ است. این سایز چرخ برای اغلب دوچرخه‌های بزرگسال مناسب است، زیرا دینامیک و انعطاف بیشتری برای سطوح صاف دارند.

 

سیستم تعلیق دوچرخه

یافتن شکل صحیح فرمان برای دوچرخه سواری راحت و بی دردسر از اهمیت بسزائی برخورداراست. شکل نادرست فرمان می تواند در طولانی مدت، مشکلات جسمانی نظیر مچ درد، کمر درد و درد ستون فقرات را در پی داشته باشد. بنابراین انتخاب یک دوچرخه با  شکل فرمان مناسب باید در فهرست نکات ضروری خرید دوچرخه قرار گیرد.

یکی از بهترین گزینه‌ها، فرمان‌هایی با قابلیت میله‌های دراپ هستند. در حقیقت میله‌های دراپ روی دوچرخه‌های جاده‌ای عملکرد بسیار خوبی دارند. علاوه بر ایجاد حس سبکی، قابلیت های آیرودینامیکی بسیار مطلوبی را ارائه می دهند. فرمان چنین دوچرخه‌هایی در مقایسه با دیگر فرمان‌ها شکیل تر و ساده‌تر هستند، و همین ویژگی باعث محبوبیت دو‌چندان این قبیل دوچرخه ها در بازار شده است.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان
راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

سخن پایانی

همانطور که پیشتر نیز توضیح دادیم در بازار دوچرخه، انواع دوچرخه ها با کاربردهای متفاوتی وجود دارند. اما با مطالعه یک راهنمای بسیار خوب و مفید که اطلاعات کاملی از موارد مهم و ضروری برای انتخاب دوچرخه مناسب در اختیار شما قرار می دهد، می توانید با اطمینان دوچرخه مورد نیاز خود را خریداری کنید.

فروشگاه کیانو‌کالا با تهیه این مقاله، سعی کرد راهنمای کاملی از اطلاعات مفید و ضروری در مورد دوچرخه و قطعات آن، به شما عزیزان ارائه دهد. در صورتی که قصد دارید یک دوچرخه با کیفیت و با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید، از طریق تلفن‌۷۱۳۶۲۴۰۵۴۱ با مشاوران فروشگاه کیانو‌کالا تماس بگیرید.‌ کیانوکالا شما را در انتخاب یک دوچرخه با کیفیت براساس اهداف و بودجه شما یاری خواهند داد.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت
پـشـتـیبـانـی رایــگـان 09193440065